Bezpečná jazda

Okrem toho, aby sme sa sústredili na samotnú jazdu, musíme sledovať veľa vedľajších faktorov. Napríklad sú to ostatné autá, kolobežky, bicykle ale aj chodci. Bezpečná jazda potrebuje pevné sústredenie, bez zbytočného rozptyľovania. Dopravná polícia sa preto zameriava nielen na dodržovanie predpisov, rýchlosti či povinnej výbavy ale aj na telefonovanie za volantom. Telefonovanie počas jazdy rozptyľuje našu pozornosť a nevhodné využívanie ruky na pridržiavanie mobilného telefónu navyše spomaľuje reflexy pri náhlej zmene situácie na ceste. Nesústredenie je mimoriadne nebezpečné v zónach so zvýšeným pohybom detí.

bezpečná jazda

Napríklad pri školách či škôlkach a v okolí ihrísk. Neoplatí sa v týchto lokalitách držať nohu na pedáli. V každom prípade treba myslieť na to, že aj keď deti poznajú pravidlá prechádzania cez cestné komunikácie, stále sú to deti. Ako také minimálne do veku 11 rokov nie sú na 100% schopné rozlíšiť reálne riziko ohrozenia pri prebehnutí cez cestu. A to nielen na prechode pre chodcov ale aj mimo neho. Práve vodiči by si mali toto uvedomiť a skutočne predvídať, či dieťa vkročí na vozovku napriek prichádzajúcemu autu. Nie je ničím výnimočným vidieť, ako sa napríklad bicyklista v sekunde otočí a prebieha cez prechod v plnej rýchlosti.

deti

Kým u detí je to negatívny jav, ktorý sa dá výchovou ovplyvniť. Je smutné vidieť takto správať sa dospelé osoby, ktoré ohrozujú nielen seba a ostatných chodcov na chodníkoch ale aj iných účastníkov cestnej premávky. Možno aj vďaka lepším reakciám maloletých, dospelých či seniorov vznikol na Slovensku unikátny vynález, ktorý si takmer každý, kto sa s ním stretol chváli. Jedná sa o špeciálne svetlo, ktoré informuje chodcov o tom, či auto brzdí alebo nie. Stretli sme sa s ním počas prechádzania cez prechod a musíme sa pripojiť k pozitívnej recenzii. Rýchlo a jednoducho sme boli informovaný o tom , či dané auto pribrzďuje pred prechodom alebo nie.